Spalio 15-oji – Pasaulinė baltosios lazdelės diena

Pasaulinė baltosios lazdelės diena Lietuvoje pradėta minėti nuo 1992 metų, kai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga tapo Pasaulio aklųjų ir silpnaregių sąjungos nare. Atmintinos dienos simboliu laikoma BALTOJI LAZDELĖ – vienas pagrindinių įrankių, kuriuo naudojasi regėjimo negalią turintis žmogus.

Idėja neregiams naudoti Baltąją lazdelę kilo Prancūzijoje. Turėdami tokį ženklą, regėjimo netekę žmonės būtų labiau pastebimi ir galėtų sulaukti daugiau pagalbos. 1931 m. Paryžiuje įvyko oficialus Baltosios lazdelės įteikimas neregiams. Vaikščiojimo su lazdele įgūdžių aklieji pradėti mokyti Jungtinėse Amerikos Valstijose. Šios srities pionierius buvo Ričardas Hūveris (Richard Hoover), mokęs su lazdele vaikščioti Pirmajame pasauliniame kare apakusius kareivius. Baltoji lazdelė labai padidina neregio savarankiškumą, praplečia judėjimo laisvę, gerina pasitikėjimą savimi.

Itin didelės reikšmės akliesiems turėjo Brailio rašto išradimas. Jį 1829 m. išrado aklas prancūzų pedagogas Luji Brailis. Ant popieriaus lapų išspaudžiamos įvairių kombinacijų šešių iškilių taškelių figūros, per kurias vesdami rankomis aklieji gali skaityti. 1837 m. Paryžiaus aklųjų institute pasirodė pirmoji ranka perrašyta knyga Brailio raštu ir išspausdinta pirmoji knyga Brailio raštu – „Prancūzijos istorija“. 1878 m. Brailio raštas pripažintas tarptautiniu mastu.1927 m. Pranas Daunys (1900 -1962) Brailio raštą pritaikė lietuvių kalbai. Ši Brailio abėcėlė, be jokių pakeitimų, buvo naudojama iki 2000 m. Dabar Lietuvoje naudojama reformuota (pakeistos 5 raidės) Brailio abėcėlė.

1928 m. vasario 27 d. Kaune atidarytas aklųjų institutas Lietuvos neregiams. Čia ranka Brailio raštu perrašytos pirmosios lietuviškos knygos. Gavus raidžių rinkimo mašiną ir sraigtinį spausdinimo presą pradėta knygų spauda Brailio raštu. Pirmoji spausdinta knyga Brailio raštu lietuvių kalba – elementorius pirmajai klasei „Mūsų šviesa“. Knyga išleista 20 egzempliorių tiražu.

Šiuolaikinė kompiuterinė technika gali padėti akliesiems ir skaityti, ir bendrauti. Speciali programinė įranga geba paversti ekrane matomą tekstą į garsą. Naudodamiesi tokiomis programomis aklieji gali naršyti ir po internetą.

Spalio 15-ąją  dieną organizuojami įvairūs renginiai, kuriais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į žmonių su regėjimo negalia problemas, informuoti apie regos sutrikimo priežastis, iš anksto užkertant kelią ligoms.