Lietuvos aklųjų švietimui – 90

Lietuvos aklųjų švietimui – 90

1928 metais vasario 27 dieną prasidėję pirmieji mokslo metai Kauno aklųjų institute davė pradžią aklųjų švietimui Lietuvoje. Tą dieną institute jau buvo 20 auklėtinių ir 2 pedagogai, o mokomasi buvo Brailio raštu, kurio abėcėlę lietuvių kalbai pritaikė Pranas Daunys.

Minėdama garbingą pirmosios aklųjų mokyklos 90-ečio sukaktį, Kauno Prano Daunio ugdymo centro bendruomenė 2018 metų vasario mėnesio 26-28 dienomis surengė šventinių renginių ciklą. Buvo išleistas naujas stendas apie ugdymo centro istoriją, Praną Daunį, jo atminimo įamžinimą, tradicijas. Visi norintys galėjo pasigrožėti mokinių ir mokytojų projektine veikla „Pažinimo džiaugsmas“.

Pirmadienį, vasario 26-ą dieną, Centre vyko Atvirų durų diena Kauno miesto bendrojo ugdymo mokyklų mokiniams ir mokytojams. Į svečius atvyko ir edukaciniuose užsiėmimuose dalyvavo Kauno Senamiesčio progimnazijos pradinukai, Kauno „Saulės“ gimnazijos ir KTU Inžinerijos licėjaus mokiniai. Jie susipažino su Brailio rašto abėcėle, vaikščiojo su baltąja lazdele, sužinojo apie kompensacines ir kompiuterines priemones, padedančias akliems ir silpnaregiams mokiniams.

Antradienį, vasario 27-ą dieną, Centro socialiniai partneriai padėjo mokytojams ir mokiniams organizuoti kūrybines dirbtuves „Matau, liečiu, girdžiu…“. VšĮ „Socactiva“ kvietė į susitikimą su dresuotais šunimis stotelėje „Švelnūs draugai“, Kauno Kamerinio teatro aktorė Kristina Kazakevičiūtė stotelėje „Žaidžiame teatrą“ supažindino su vaidybos meno pradžiamoksliu, Kaišiadorių r. Rumšiškių A. Baranausko gimnazijos mokinės su mokytoja Ilona Balkuviene surengė kūrybinį užsiėmimą „Garsų pasaka“. Mokiniai „Galvosūkių pasaulio“ stotelėje išbandė jėgas žaisdami stalo žaidimus, o stotelėje „Žiūrėk į mane, judėkime į priekį“ užduotis atlikti jiems padėjo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kineziterapijos studijų programos studentės Eglė Černiauskaitė ir  Renata Laurinėnaitė. Pasinėrę į „Skonių jūrą“, vaikai iš kvapo ir skonio bandė atspėti maisto produktus ir prieskonius, o „Šviesos ir smėlio žaidimuose“ piešė ant smėlio ir stiklo. Gimtadienio šventės kulminacija tapo fejerverkai ir keksiukai.

Vasario 28-ą dieną gimtadienio šventę vainikavo renginiai nacionaliniame M.K. Čiurlionio dailės muziejuje. Centro akli ir silpnaregiai mokiniai dalyvavo edukacinėje programoje „Galimybė pajusti M.K. Čiurlionio paveikslus“. Naudodami įvairiausias medžiagas, jie kūrė paveikslus jūros tema, po to susipažino su žymiojo dailininko paveikslais. Vėliau muziejaus koncertų salėje vyko renginys „NEpasiklydę tamsoje“, skirtas aklųjų švietimo Lietuvoje paminėjimui. Jame dalyvavo Kauno miesto švietimo skyriaus, Kauno pedagoginės psichologinės tarnybos, KPKC atstovai. Atvyko svečių iš Klaipėdos, Panevėžio regos centrų, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro. Visus svečius pasveikino KPDUC direktorė Raimonda Juknevičienė. Lietuvos aklųjų bibliotekos darbuotojai šalia kitų dovanų įteikė ir tiflotyros specialisto J. Valentukevičiaus sudarytą 1928-2018 m. sėkmės moksleivių sąrašą, o jų sėkmės istorijos bus surinktos ir išleistos atskiru leidiniu. Daug šiltų žodžių apie mokytojų tiflopedagogų darbą pasakė ŠU profesorius Vytautas Gudonis, „Mūsų žodžio“ redaktorius Vytautas Gendvilas, sveikinimo žodžius tarė LASS atstovai, J. Laužiko mokyklos direktorė S. Ratkevičienė, tėvų atstovai, Centro rėmėjai iš M.K. Čiurlionio LIONS ir Rotary klubų, padovanoję mokiniams saldžių dovanų jų mokyklos jubiliejaus proga. Savo sėkmės istorijas pasakojo ir muzikinius bei literatūrinius kūrinius dovanojo buvę ir esami Centro mokiniai. Šiltus linkėjimus išsakė Kristaus Prisikėlimo Bazilikos klebonas dekanas mons. Vytautas Grigaravičius, prisiminimais pasidalino buvusi ilgametė Centro direktorė J. Stuopelienė. Padėkos raštais Kauno m. Švietimo skyrius ir KPDUC vadovai apdovanojo nusipelniusius mokytojus. Po koncerto jo dalyviai ir žiūrovai dalyvavo „Pojūčių teatro“ sensorinėje ekskursijoje „Pojūčių paveikslai“ – regintieji užrištomis akimis keliavo po M.K. Čiurlionio galerijos sales ir aktorių dėka pajuto neįprasto pasaulio išgyvenimus. Šį renginį dovanojo Centro rėmėjai – Kauno M.K. Čiurlionio ir Kauno LIONS klubas.


Kauno Prano Daunio ugdymo centrą sveikina


Renginių, skirtų aklųjų švietimui Lietuvoje 90-mečiui paminėti, PROGRAMA


Grita STRANKAUSKIENĖ. 90 SĖKMĖS METŲ  – Straipsnis LASS žurnale „Mūsų žodis“, 2018/03.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status